Arama:

Yaz yaklaşıyor ve sıcaklar evlerimizde epey canımızı sıkacak yine. Vantilatörlerin serinletemediği evler için klima kullanmaktan başka çözüm kalmıyor. Klimalar ise pahalı olmalarının yanında fiyat performans özellikleri ve evinize uygun özellikte olanı seçmek için araştırma yapmak şart.

Sizler için alabileceğiniz en iyi klima markalarını araştırdık.

Firmaların ürettiği ürünün kalitesi, ayırdığı Ar-Ge fonu, teknolojiyi geliştirme-takip etme ve ürünlerine uyarlama, dayanıklılık, verim gibi ölçülere göre belirlenir. Bu anlamda İklimlendirme başka deyişle klima teknolojisinde Japon firmalar diğerlerinden epey önde görünüyorlar. Ayrıca klimanın kalitelisi sadece soğutmayla değil ısıtmasıyla da kendini belli eder. Piyasadaki ürünlerin çoğu iyi şekilde soğutma işlemi yapmalarına karşın, ısıtma yönünden başarılı değildirler. Eğer hem soğutma hem ısıtma amaçlı klima kullanacaksanız daha dikkatli bir tercih yapmalısınız.

Piyasadaki en yaygın olan klima üreticileri, Arçelik, Vestel, Baymak, Mitsubishi, Daikin, Bosch, Demirdöküm, Sigma, Samsung, LG, Airfel, Alarko Carrier, Toshibadır. Bunların neredeyse tümü  Çin’li üç ana firma tarafından üretilmektedir: HaierMidea ve Gree. Midea ve Gree dünya piyasasının büyük kısmını ellerinde tutmaktadır. Yani markası fark etmeksizin alacağınız herhangi bir klima %90 bu üreticilerden çıkmış olacaktır.

Bu markalar içerisinde sıralama yaparak belirtirsek, Mitsubishi Electric, Daikin, Mitsubishi Heavy, Toshiba firmaları en önde gelen üreticiler konumundadır. Eğer bütçe sorununuz yoksa klima tercihinizi gönül rahatlığıyla bu dört firmadan yana yapabilirsiniz.

Mitsubishi Electric ile Mitsubishi Heavy aynı şirketin bileşenleri olsalar da aynı ürünlere sahip değiller. Klimada Mitsubishi ElectricMitsubishi Heavy’den daha önde bu yüzden eğer Mitsubishi markasını tercih edecekseniz Mitsubishi Electric olanı almanızı öneririz.

Mitsubishi Electric klimalar çok sessiz çalışırlar. Kullanıcıların belirttiği gibi yıllarca sorunsuz ve eskidiği hissini vermeden soğutmaya ve ısıtmaya devam ederler. Mitsubishi Electric, yaygın servis ağı ve kaliteli hizmetiyle de ürün satın alındıktan sonra güven veren bir firma. Mitsubishi firması Japonya’da çok büyük balık dondurucu ünitelerine sahiptir. Ton balıklarını yıllarca depolayabilecek kapasite ve donanıma sahipler. Şahsen, okyanuslardaki ve denizlerdeki kıyımın sebeplerinden biri Mitsubishi şirketinin aç gözlülüğü olduğu için hiçbir alanda bu markayı tercih etmiyorum. Fakat bu durum onların en iyi klimayı yaptıkları gerçeğini değiştirmiyor.

Daikin en iyi klima üreticilerinden biridir. Piyasadaki birçok klimaya göre oldukça pahalıdır. Daikin klimalar, Mitsubishi klimalar kadar kalitelidirler. Daikin, uzun ömürlü ve hem ısıtma hem soğutma işlemlerini kusursuz yapan klimalar üretir. Çok sessiz çalışırlar çalıştığını anlamanız oldukça zordur. Büyük kapalı alanlar, ısıtma ya da soğutmanın zor olduğu mekânlar ve evler için en iyi seçeneklerden biridir. Satış sonrası hizmet ve servis ağı açısından oldukça başarılıdır.

Toshiba klimalar piyasadaki en kaliteli klimalardan biridir. Toshiba markası bilişim teknolojilerinde ne kadar başarılıysa klima üretiminde de o kadar başarılı bir firmadır. Gelişmiş, uzun ömürlü ve elektrik tasarrufu yüksek klimalar üretmektedir. Büyük salonlarda ya da ısıtma ve soğutmanın zor olacağı yerlerde rahatlıkla kullanılabilirler.

Panasonic klimalar az da olsa mevcut. Teknolojik olarak gelişmiş ve oldukça sağlam klimalar üretiyorlar. Ancak yedek parça sorunu ve servis ağı nedeniyle tavsiye etmiyoruz.

Ülkemizde satışı bulunan ve yukarıda bahsettiğimiz klimalara göre bir alt kademe diye niteleyebileceğimiz klimalar ise Lg, Samsung, Airfel, Bosch, Simens’tir. Bu firmaların ürünleri Mitsubishi ya da Daikin kadar olmasa da oldukça kaliteli ve yüksek performanslıdırlar.

Midea tarafından üretilen Bosch, beyaz eşyada yakaladığı başarıyı klima sektöründe de sürdürmektedir. Her ne kadar servis konusunda bazı şikayetler olsa da dayanıklılık ve güven konusunda ilk sırada yer almayı hak ediyor. Sessiz çalışan ve iyi soğutan klimalar üretiyorlar.

LG, Ülkemizde en fazla satan klima üreticilerinden biridir. Şık tasarımlı ve teknolojik olarak yenilikleri yansıtan klimalar üretiyorlar.

Airfel, 2011 yılında Daikin tarafından satın alındıktan sonra daha kaliteli ürün yelpazesine sahip olmuştur. Daikin gibi güvenilir bir firmaya ait olması başlıca tercih sebeplerinden biridir.

Midea gibi en büyük klima üreticilerinden ve Çin malı olan ve doğrudan Gree etiketli klimalar ülkemizde yeni sayılır. Fiyat performans ürünü olarak gösteriliyorlar. Kendilerini dünyadaki en büyük üretici firma olarak tanıtıyorlar. Ancak henüz yaygın servis hizmeti ve bayi bulunmadığından tavsiye etmek zor. Zamanla ürünlerin kalitesi kendini gösterecektir.

Arçelik, Beko, Vestel, Baymak, Demir döküm, Sigma, Alarko Carier ülkemizde yaygın olarak kullanılan klimalardandır.

Yerli firmalardan özellikle Arçelik ve Beko kaliteli klimalar üretmektedir. Evlerde hem ısıtma hem de soğutma işlemini başarıyla yapabilecek klimalardır. Arçelik ve Beko klimalar yaygın servis ağı sayesinde fiyat/performans açısından tercih edilebilirler. Soğutma işlemini oldukça hızlı ve iyi yapıyorlar. Isıtma biraz daha yavaş. Arçelik İnverter klimalar oldukça sessiz çalışıyor ve çok iyi soğutuyor. Altus klima ise Arçelik’in alt segmentidir. Fiyatına göre uygun sayılabilirler. Mümkünse en son tercih edilecek ürünlerden olmalıdır.

Baymak klimalar da fiyat performans açısından kullanıcılardan geçer not almış bir markadır. Çalışırken fazla ses çıkarmaları en sık edilen şikâyetlerden biri. Bulunduğunuz yerde servis hizmeti varsa tercih edilebilir. Özellikle soğutma açısından başarılıdır.

Vestel birçok beyaz eşyada olduğu gibi klimada da güven vermiyor. Servis ağı iyi çalışmasına rağmen ürünleri garanti sürelerini aştıktan sonra nedense arızalanıyor.

Alarko Carier klimanın ilk üreticisi olarak bilinir. Midea tarafından üretilmektedir. Oldukça iyi klimalara sahip, ancak servis konusunda sıkıntılar yaşatabiliyor.

Gree tarafından üretilen Sigma klimaları öneren birçok kullanıcı mevcut. Ancak servis ağı yeterince yaygın değil.

Genel olarak klima üreticileri belli bir standardı yakalamış olsalar da tercih konusu kafa karıştırmaya devam ediyor. Elektronik bazen şans işi olsa da kronik arızalı ürüne denk gelmeniz güvenilir firmalarda daha düşük ihtimaldir. En iyi klima bütçenize uygun olandır. Fakat az daha ucuz olsun mantığı sizi daha fazla zarara uğratabilir. Bu yüzden kalitesi ispatlanmış çevre dostu ürünlere yönelmenizi öneririz.

Eger Klimanızı yaz-kış kullanmayı düşünüyorsanız, yeterli bütçeye sahipseniz ve bir kere alayım bir daha klima aklıma gelmesin diyorsanız Mitsubishi electric ve Daikin’dan şaşmayın.
Kısıtlı bütçe ile evde yaz-kış kullanayım diyorsanız ve yaygın servis olsun başım ağrımasın diyosanız, Arçelik/ Beko İnverter klimalar tercih edilebili